Kuten muissakin uusissa Contour i -kaiuttimissa, 30i:ssä on aivan uusi Esotar 2i diskantti. Diskantissa on Hexis sisäkupu, joka löytyy lippulaiva Confidence sarjasta ja myös Core sarjan ammatti studiomonitoreista. Esotar 2i saa myös uuden, suuremman takakammion. Tämä yhdessä Hexis-kuvun kanssa auttaa vähentämään ei toivottuja resonansseja ja tasoittamaan taajuusvastetta entistä selkeämpien korkeiden taajuuksien saavuttamiseksi.
Uudessa Contour 30i:ssä on kaksi 18 cm:n MSP-bassoelementtiä sekä kaksi refleksiporttia. Kulissien takana olemme kääntäneet alaripustusta. Tämä on valmistettu aramidikuiduista ja se pitää yllä nerokkaat rakenteelliset ominaisuudet; rivat ovat leveydeltään erilaisia, jolloin kartion liikettä voidaan hallita vielä tarkemmin.
Contour 30i käyttää edelleen alumiinisia puhekeloja. Voimme tehdä niistä erittäin kevyitä, mutta myös suurempia kuin vanhanaikaiset kuparikelat. Kevyempi paino sallii suuremmat halkaisijat, enemmän käämiä, mutta silti alhaisen painon mikä tarkoittaa, että kartion liikettä voidaan hallita paremmin.
Kuten Contour 20i:ssä, parannetun diskantin ja bassoelementin tasaisempi taajuusvaste tarkoittaa, että olemme pystyneet yksinkertaistamaan jakosuodinta. Parannettu jakosuodin ei enää tarvitse impedanssinkorjauspiirejä suorituskyvyn optimoimiseksi. Vähemmän komponentteja, puhtaampi signaalitie, parempi suorituskyky.
Palaa aikaan, jolloin kaikki merkityksellinen oli albumin seuraava kappale.
Viimeistelyt pianomusta, pähkinä ja Nordic-silver