Acoustic Energy AE300²

Hinta

799,00 (sis. alv)

Toimitusaika: 6-12 arkipäivää

AE:n uudistunut 300-sarjan pienin jalustakaiutin, AE300², on suunniteltu toimimaan pienissä ja keskisuurissa huoneissa. Aikaisempaan AE300-malliin verrattuna, koteloa on tukevoitettu entisestään, sekä elementit ovat vaihtuneet napsun uudempaan teknologiaan. lopputuloksena hienompi kokonaisuus, samaan hintaluokkaan.

AE300²:ssa käytetään uutta paperi/kookoskuitu keskialue-/basso -elementtiä, samankaltaista kuin huippumalli Coriniumissa. Elementit ovat kiinnitettyinä hyvin vaimennettuun 18mm RSC™ MDF/bitumi-koteloon – tällä yhdistelmällä AE300² tarjoaa selkeän parannuksen edeltäjäänsä erottelukykyisemmällä ja ulotteikkaammalla soinnillaan.

Kaiutinta on saatavilla pähkinän, satiinimustan tai -valkoisen värisenä ja jokaiseen väriin erikseen sovitetun etukankaan kanssa. Näillä ulkoasupäivityksillä, kaiutin sopii kauniisti lähes minkälaiseen tilaan tai sisustukseen tahansa, jalustalle, tasolle tai kirjahyllyyn.

 

 

DISKANTTI

AE300²:ssa on uusi silkkidiskantti, jonka suunnittelu on peräisin Coriniumin tuotekehityksestä. Diskantti tarjoaa yksityiskohtaisen ja nopean toiston sekä alhaisen särön ja sovittuu hienosti uuden keskialueen kanssa yhteen. Eelemnttiä ohjataan vahvalla neodynium-magneetilla jonka perään on integroitu heijastuksia vaimentava kapseli joka vähentää kotelon sisäisiä ei-toivottuja heijastuksia ja värittymiä. Ääni on avoin, rasittamaton  ja heleä. Yhdistettynä uusimpaan AE:n omaan WDT (Wide Disperasion Technology) ääni avautuu laajalle kuuntelukulmalle, tarjoten laajemman kuuntelualueen stereotasapainon kärsimättä.

ELEMENTIT

Paperi/kookoskuitu elementit 300-sarjassa tuottavat luonnollisen ja miellyttävän pehmeän äänen. Elementit ovat tuon kookoskuidun ansiosta myös huomattavasti jäykemmät joka vaikuttaa koko äänialueen läpi kaiuttimen sointiin. Lisäksi sillä on vaikutusta jakoalueiden integroitumiseen ja vähentää haitallisia korostumia. Kaiutinelementtien taakse on rakennettu erilliset kapselit jotka vaimentavat taaksepäin suuntautunutta ääntä.

KOTELO JA DESIGN

Uusi 300-sarjan kotelo on saanut vaikutteita ja innovaatioita huippumalli Corinium:in kotelosta; 300-sarjan kotelot ovat RSC™-komposiittimateriaalista valmistettuja. Tämä vähentää/vaimentaa merkittävästi enemmän taakse heijastuvaa ääntä verrattuna MDF- tai vanerikoteloon ja sijoitus lähemmäksi seinää on mahdollista ilman että äänenlaatu kärsii. Kotelot ovat astetta linjakkaampia ja sirompia vanhaan mallisarjaa verrattuna. Lisäksi koteloviimeistelyt ovat mattaväreissä, entisten kiiltoviimeistelyjen sijaan. Myös suojakankaiden värit on mukailtu kaiuttimen värin kanssa sointuvaksi.

” Sound 5 stars – Build 5 stars – Compatibility 4 stars – Overall 5 stars. If you are looking for a pair of standmounters at this price, put these high on your shortlist. ”  WHAT HI-FI (Oct 2025)

” Test Winner ” (mukana KEF, B&W, Focal ja Ruark) WHAT HI-FI (Nov 2025)

Lisätiedot

Väri

musta, valkoinen, pähkinä

Voit ottaa yhteyttä alla olevalla lomakkeella tai soittamalla numeroon 03 2130 750. Vastaamme puhelimeen myymälän aukioloaikoina. Tarkista aukioloajat täältä.

  • Kenttä on validointitarkoituksiin ja tulee jättää koskemattomaksi.
    Liittymällä postituslistallemme saat tuoreimmat kuulumisemme suoraan sähköpostiisi. Voit erota postituslistalta milloin haluat.

Tekniset tiedot

Midbasso: 120mm paper cone
Diskantti: 29mm fabric dome
Ääniala: 42Hz – 29kHz
Herkkyys: 86dB
Max SPL: 112dB
Tehonkesto: 120w
Jakotaajuus: 3.5kHz
Impedanssi: 6 ohms
Teknologia: 2-tie
Ritilät: Litteä, magneettikiinnitys

Mitat (mm): 320 x 170 x 270 (KxLxS)
Paino: 7kg (kpl)
Viimeistelyt: Pähkinä, ‘Silk-Touch’-mattamusta tai -valkoinen